П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Новини > Українські переселенці: чужі та безправні в рідній країні

Українські переселенці: чужі та безправні в рідній країні

За даними ООН, сьогодні наша країна є дев’ятою в світі за кількістю внутрішньо переміщених осіб. В Україні налічується майже 1,6 млн переселенців.

З 2014 року, що визначив початок військового конфлікту і анексії Криму, ці люди рятуються від бойових дій, виїжджають з непідконтрольних територій. Вони залишали рідні місця найчастіше у поспіху, залишаючи все своє майно, з єдиною надією: почати жити заново, тільки б в Україні. Однак Україна не оцінила цієї громадянської вірності, позбавивши їх усіх можливих прав. Уже четвертий рік переселенці не мають права голосу на виборах. Незважаючи на довгі роки дебатів в парламенті, роботу правозахисних організацій, акції протестів і написання петицій до Президента, умови для адаптації переселенців і повноцінної їх інтеграції в суспільство так і не створено. Виходить так, що переселенці мають право голосувати відповідно до спеціального закону, але виборчий закон це право ігнорує, оскільки за тимчасовою реєстрацію голосувати не можна.

Повноцінними громадянами переселенці так і не стали, вони залишилися вірними своїй країні, але безмовними. Маючи тимчасову реєстрацію, проживаючи на території України, вони працюють, платять податки, відкривають свої справи, їхні діти ходять у школи та садки, однак право висловитися їм чомусь не надають.

Немає у тимчасово переміщених осіб і права на вільне пересування: пенсій і соціальних допомог позбавляються, навіть на кілька днів з’їздивши на окуповану територію або просто бувши відсутнім на момент приходу інспектора. У Мінсоцполітики нагадують, що переселенці зобов’язані попереджати, якщо виїжджають з України довше, ніж на два місяці. Інакше позбудуться пенсій або соціальних виплат, на відновлення яких доведеться витратити не один місяць: вони повинні написати заяву і чекати спецкомісію з перевіркою, щоб перевірити фактичне місце проживання.

Олександр Соловйов, Голова політичної партії «РОЗУМНА СИЛА» коментує цю ситуацію: «Виходить так, що житлом переселенців забезпечувати і не думають. Тобто люди повинні самостійно опікуватися, наприклад, орендою квартири, яка в Києві складає не менше 5 тис. грн на місяць. А комісія прийде і перевірить, як вони живуть. І нехай тільки спробують кудись відлучитися – виплат не отримають».

Це справжній масовий громадянський подвиг: залишатися вірними своїй країні, але виявитися безправними в ній.

Саме з цієї причини більшість жителів окупованих територій, у яких є бажання покинути місце проживання і отримати статус переселенця, не можуть переїхати через матеріальну складову, стан здоров’я з урахуванням недіючої державної програми підтримки переселенців і забезпечення їх житлом.

Партія «РОЗУМНА СИЛА» вкотре підкреслює: держава зобов’язана захищати й підтримувати своїх громадян. Вимушені переселенці – це перш за все громадяни України з усіма правами, свободами і обов’язками без будь-яких обмежень і дискримінацій. Необхідно впровадити комплексну ефективну програму соціального захисту і допомоги внутрішньо переміщеним особам. І для цього потрібна лише політична воля й розуміння того, що Україна – це дійсно держава, а громадянство України – не порожній звук, а реальні права та реальні обов’язки і людини, і влади.


 

Залишити відповідь