П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Особлива думка > Ганна Левчук: Нинішні учні давно живуть у XXІ столітті, а система освіти застрягла в XX

Ганна Левчук: Нинішні учні давно живуть у XXІ столітті, а система освіти застрягла в XX

На радіо «Голос Донбасу» в ефірі передачі «Ціна питання» про сучасний стан української системи освіти, її проблеми та можливості виходу з освітньої кризи розповіла Ганна Левчук,  заступник голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

Однією з головних проблем сучасних державних закладів освіти є те, що учні, які там навчаються, давно вже є людьми XXІ століття, а педагогічні працівники та управлінці залишаються в своєму XX столітті. І така ситуація сьогодні скрізь: і в переповненій гімназії в центрі столиці, і в маленькій школі у віддаленому селі ми бачимо одну й ту ж відірваність учнів від учителів. Через старіння кадрів в системі освіти педагоги, що загартовані радянською системою, досі намагаються муштрувати своїх учнів, які вже зовсім не сприймають нав’язувану їм модель світогляду.

«Учні та вчителі мають почути один одного. І такий крок до діалогу мають зробити вчителі. Все залежить тільки від їхньої готовності та здатності змінюватись та йти назустріч, навіть якщо це не відповідає якимось їхнім принципам і нормам поведінки минулої епохи. Для цього їм можуть знадобитися відповідні комунікативні курси, тренінги, на яких би професіонали-психологи та педагоги змогли б навчити їх певним нюансам спілкування з нинішнім молодим поколінням», – зазначила Ганна Левчук.

Також певних змін в освіті треба чекати з омолодженням педагогічного колективу. Молоді вчителі та викладачі, які після здобуття вищої освіти йдуть у навчальні заклади, вже набагато краще розуміють сучасну молодь, їм набагато легше знайти з ними спільну мову. Однак там є інша проблема: такі педагоги пройшли, так би мовити, два «негативні відбори». По-перше, в педагогічні вузи часто йдуть навчатися за залишковим принципом, адже зараз така спеціальність не є популярною. По-друге, після закінченні вузу до закладів освіти, знову ж таки, йдуть за залишковим принципом, якщо не змогли знайти собі більш престижне та оплачуване місце роботи. Все це не може не відбиватися на їхньому професіоналізмі.

«Молоді педагоги мають отримати більш серйозну професійну підготовку. Адже саме від них залежатиме, які знання та навички отримають наші діти. Професія педагога повинна стати престижною та почесною, стимулювати обдаровану молодь йти працювати саме в цю сферу. Для цього передусім має бути збільшена заробітна плата, адже це прямий матеріальний стимул для ефективної роботи. Разом з тим необхідно збільшувати й професійні вимоги до педагогів, а їхня майстерність, відповідальність, прагнення до самовдосконалення та самоосвіти повинні вийти на більш високий рівень», – наголосила Ганна Левчук.


 

Залишити відповідь