П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Новини > Влада поспішила з реформою освіти, чим ризикує запустити процес напіврозпаду України

Влада поспішила з реформою освіти, чим ризикує запустити процес напіврозпаду України

Кількість інформаційних повідомлень, які спричиняє закон «Про освіту», останнім часом зросла, і цьому є логічне пояснення. Розробники так званої освітньої реформи не спромоглися провести широке обговорення законопроекту й отримали жорстку реакцію європейських сусідів. Так, офіційні особи Угорщини, Румунії, Болгарії, Молдови та ряду інших країн озвучили чітку позицію щодо найскандальнішої норми закону – про мову навчання. Саме ця норма стала каменем спотикання для національних меншин, які проживають в Україні, та відповідних країн-сусідів.

До недавнього часу в Україні існували школи, в яких навчання проводилося російською, угорською, румунською, польською, англійською та іншими мовами. Сьогодні закон унеможливив функціонування близько 120 румунських, 100 угорських, 5 польських і значної кількості російськомовних шкіл, дошкільних закладів та вищих навчальних закладів.

А тепер законом впроваджено заборону на отримання освіти на будь-якій мові, крім української. Тільки в молодших класах залишиться можливість здобувати освіту на мові нацменшин, але і це закінчиться після 2020 року, відповідно до положень закону. Виняток зроблено для представників «корінних народів» (при цьому, хто саме вважається корінним народом, в законі не вказано): вони зможуть вивчати рідною мовою один або кілька предметів.

Фактично закон «Про освіту» відбирає у громадян України можливість вільного вибору мови освіти. Прийнятий Верховною Радою і підписаний Президентом закон свідчить про відмову України від принципової європейської норми – забезпечення конституційних прав нацменшин, що захищаються законодавством країн Європи.

Потрібно враховувати: якщо російськомовна освіта буде заборонена повністю, це призведе до ще більшого розколу в суспільстві, оскільки відсоток людей, що незадоволені діями влади, зросте ще більше. Партія «РОЗУМНА СИЛА» усвідомлює, що Україна є багатонаціональною та мультикультурною державою, і не можна репресивними заходами побудувати мононаціональну державу. Самобутність України в тому і полягає, що на її сучасній території віддавна проживають дуже багато народностей та національностей. Перегинання з націоналізацією дасть зворотний ефект – Україна ризикує запустити процес власного напіврозпаду. Якщо влада вважає, що закон «Про освіту» в цьому вигляді може стати предметом торгу з європейськими державами за посилення санкцій проти Росії, то Україна ризикує втратити прихильність і підтримку союзників в ЄС.

Лідер «РОЗУМНОЇ СИЛИ» Олександр Соловйов висловив свою позицію щодо закону «Про освіту»: «Сама підготовка цього законопроекту говорить про цілковиту неповагу української влади до своїх же громадян: не було широкого обговорення серед представників нацменшин, інтереси і права яких внаслідок прийнятої реформи серйозно обмежені. Влада поквапилася записати собі в залік ще одну реформу. Це і зрозуміло, рейтинги у правлячої верхівки падають, а шанси на успіх на наступних виборах у парламентських партій стрімко тануть».

Позиція партії «РОЗУМНА СИЛА» докорінно відрізняється від позиції влади. Так, ми визнаємо, що реформа освіти потрібна, але без порушень конституційних прав громадян і дипломатичних скандалів. Тут було б доречно проведення референдуму, як це зробили б, наприклад, у Швейцарії. Наша партія виступає за вдосконалення закону про референдуми, за їх регулярне проведення в разі потреби. Результати референдуму повинні набувати сили закону безумовно. Не можна ігнорувати волю народу, як це робилося вже неодноразово, не можна!

Чому б не зібрати за широким круглим столом представників різних національних меншин, права яких постраждали в результаті прийняття закону «Про освіту». Треба обговорити не тільки недоліки закону, а й створення дієвих механізмів участі нацменшин в розробці таких документів. Україна не стане благополучною, поки влада не почне помічати думку національних меншин.

«Як політична сила, ми готові проявити свою ініціативу та взяти на себе організацію круглого столу, якщо буде отримано позитивний відгук від діаспор. Зовсім недавно ми проводили круглий стіл з проблем освіти, отже досвід маємо, і готові стати в епіцентрі діалогу», – заявив Олександр Соловйов.


 

Залишити відповідь