Неділя, Січень 21, 2018
Home > Особлива думка > Григорій Мамка: ЕКСПЕРИМЕНТИ МВС ТА ЙОГО АПЕТИТИ

Григорій Мамка: ЕКСПЕРИМЕНТИ МВС ТА ЙОГО АПЕТИТИ

Григорій Мамка, радник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА», заслужений юрист України, в своєму блозі прокоментував запити МВС на 2017 рік щодо фінансування з держбюджету.

Реформа поліції перетворилося в погано режисоване шоу з постійними «експериментами» і вражаючим апетитом на бюджетне фінансування.

Кожного разу, коли читаю про масштаби «експериментів», які нам обіцяють в системі поліції, завжди припадає на думку цитата Остапа Бендера з твору «12 стільців». «Я пропоную у Васюках влаштувати міжнародний шаховий турнір! На турнір з’їдуться любителі шахів з усього світу. Сотні тисяч багатих іноземців хлинуть в Васюки! Державі доведеться терміново побудувати залізничну магістраль і автостраду Москва–Васюки. Готелі-хмарочоси для гостей, Палац шахів, де відбуватиметься турнір, надпотужну радіостанцію, аеропорт «Великі Васюки», регулярне відправлення літаків в усі кінці світу, в тому числі Ріо-де-Жанейро та Мельбурн».

В анонсах «нововведень» і вимог фінансування на себе керівництво МВС і його радники демонструють такий розмах, політ думки й фантазії, яким позаздрив би навіть сам Бендер.

Минуло понад два роки від старту «поліцейської реформи». А реформатори все не вичерпуються в своїй креативності. То оголосять, що на відео-і фотофіксацію порушень ПДР потрібно 1 млрд гривень. То потім заявляють, що камери вже працюють. То потім – немає, відеофіксація поки не в пріоритеті!

Глава Нацполіціі не відстає в анонсах. Заявив, що з 1 червня розпочато експеримент зі створення посад поліцейських детективів в 7 областях. За словами Князєва, 85–90% співробітників відділу поліції переводяться в статус слідчого та займаються виключно детективною роботою. Інші співробітники нібито займаються агентурної роботою, оперативними справами, розшуком та упізнанням трупів. Проміжні підсумки обіцяли повідомити суспільству в серпні. Але «віз і нині там». Та й законодавчо статус «детектива» забули прописати. Дійсно, навіщо? Головне ж створити інформпривід – зробити заяву.

А був ще піар з дорожньою поліцією. Пам’ятайте, нам її обіцяли ще в 2015 році?

«Ще трохи – і ми її запустимо на Житомирській трасі, потім на інших трасах, а потім отримаємо нові Мітсубіші і вона повноцінно запрацює на всіх  дорогах України» – щось таке лилося з усіх ЗМІ, які публікували цитати поліцейського керівництва. У підсумку – у патрульної поліції, де страшний недобір кадрів, забрали штатні одиниці і відправили на дороги. Без камер, без радарів і навіть без знань ПДР.

Разом з тим бюджетне фінансування МВС просить, а то й вимагає, із завидною завзятістю. Ось невеличка ретроспектива «апетиту» міністерства за останні 2 роки:

– липень 2016 року – глава Нацполіціі Деканоїдзе стверджує, що реформа невідомо коли буде закінчена, а для «щастя» потрібні ще 200 млн гривень

– того ж липня 2016 року міністр МВС Аваков спростовує Деканоїдзе: виявляється, від держави потрібно набагато більше – 2 мільярди гривень!

– період проведення Євробачення в Києві – МВС знову вимагає грошей. Їм тепер потрібно додатково 45 млн гривень

– період утвердження держбюджету 2017 року. На МВС виділяють рекордні 42 млрд гривень. Але вони обурені – мало! «Необхідно 130 млрд гривень», – заявляє радник Авакова – Мартиненко. В результаті отримують – 53 мільярди гривень і залишаються цілком задоволені.

– нинішній період затвердження держбюджету на 2018 рік. Кабмін для МВС обіцяє вже виділити 63 мільярди наших з вами гривень Але міністр знову не задоволений і робить заяву – дайте ще на ДСНС 98 млн гривень. Адже вони такі молодці, так добре справляються з завданнями, але от би їм ще грошенят.

Як бачите, в публічній пресі можна знайти в значній кількості запити від поліції і МВС на фінансування. Але немає одного ключового елемента: ДЕ ЗВІТИ за витрачене ДЕРЖАВНЕ ФІНАНСУВАННЯ ?! Коли українське суспільство побачить, куди йдуть його гроші? Поки ж воно бачить лише непрофесійних патрульних та їхні розбиті автомобілі, хвилю насильства та злочинності, хаос на дорогах, непрофесійну роботу ГСЧС на превенції таких трагедій, як в дитячому таборі, та інше.

Приблизно тиждень тому – анонс чергового «експерименту». Міністр через Фейсбук оголосив: почали пілотний проект «Створення моделі ефективного зразкового поліцейського офісу на базі Голосіївського районного управління поліції в м.Києві». За рахунок держбюджету та 3,5 млн доларів фіндопомоги від США. Буде нібито оголошений конкурс поліцейської компетентності по всіх ключових посадах, проведено спеціальний курс перепідготовки та тренінгів для 100% поліцейських, що працюють в районі. Службова перепідготовка поліцейських Голосіївського управління буде містити … тренінги із спецтем: кризовий менеджмент; основи лідерства; управління; права людини; community police! (Краще б кримінальний процес вивчили і КК). Система відеофіксації та прозорі перегородки забезпечать відео і аудіо фіксацію в управлінні, обіцяє Аваков, зроблять дорогий ремонт, щоб не було й натяку на старий образ райуправління. Після таких обіцяних «новацій» напрошується ряд цілком практичних питань: – яка сума бюджетного фінансування буде спрямована на анонсований коштовний ремонт, закупівлю новомодної оргтехніки, установки дорогого програмного забезпечення, прозорих перегородок і відеофіксації? Які компанії будуть обрані в якості підрядника для дорогого ремонту? Або можна сподіватися, що тендер з їхнього відбору теж буде проходити з відеофіксацією? Чи має взагалі шанси суспільство побачити фінансовий звіт за освоєння мільйонів доларів, які були витрачені на черговий «експеримент»?

Сувора реальність, на жаль, далека від змальованих картинок. На балансі МВС в Києві тільки кілька приміщень. Решта приміщень районних управлінь – в оренді. У всіх районних управліннях заборгованість за телефонію, інтернет, оргобеспеченіе та інше.

Папір для ксерокса і ремонт в кабінетах за свої гроші все так же роблять самі слідчі. Матеріальне забезпечення – м’яко кажучи, гнітюче. Від нього не відстає і зарплатне забезпечення. Таке враження, що в нинішній поліції дві реальності: у 24-річної заступниці міністра Авакова – Дєєвої зарплата більше 2 тисячі доларів, а у середньостатистичного слідчого, на якому до 1000 кримінальних справ – 400 доларів. Кадровий некомплект в поліції сягає вже 40% .Що робити в такій ситуації? Вірно! Придумати черговий піар-привід і вкотре пустити державі і суспільству пил в очі. У таких «експериментах» вся нинішня поліція. Навіть лояльні аналітики реформи поліції все частіше визнають: «дії патрульної поліції не носять ніякої правоохоронної функції, а більше нагадують агентство з допомоги в кризових ситуаціях». Такий собі прототип бойскаутів. Особливо помітна безпорадність правоохоронних органів в ситуаціях з розслідуванням злочинів, в тому числі резонансних. А рятувати імідж реформи намагаються за рахунок добрих історій з позитивними фіналами. Але чи довго ще можна протягнути на піарі та красивих обіцянках? Як там було у Бендера в «12 стільцях», після обіцянок про Нью Васюки?


 

Залишити відповідь