П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Новини > Нове українське правосуддя: дорого, складно та безліч лазівок

Нове українське правосуддя: дорого, складно та безліч лазівок

Президент Петро Порошенко підписав Закон «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу, Цивільного процесуального кодексу, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», отже резонансна судова реформа офіційно стартувала. До яких змін готуватися українцям?

Всі зміни набуватимуть чинності поступово протягом двох років. Автори закону, зрозуміло, стверджують, що нововведення принесуть безліч позитивних змін, які зроблять судові процеси більш прозорими. Сюди вони відносять, зокрема, впровадження «електронного суду», який повинен спростити спілкування між судом і учасниками процесу. Планується також встановити чіткі терміни для ведення судових справ.

Однак експерти наголошують: в новому законі безліч проблемних місць. Наприклад, значно виростуть судові збори, які і зараз досить великі (на цей час вони становлять від 640 грн у цивільних справах і до 8 тис. грн з майнових питань). Точні цифри ще не відомі та будуть оприлюднені після підвищення соцстандартів у грудні–січні, однак вже зараз повідомляється, що зростуть вони в рази.

Юристи вже говорять про те, що велика кількість ускладнень і нюансів нового закону (одні тільки правки до другої редакції закону розмістилися на 800 сторінках) призведуть до значного підняття цін на їхні послуги. Якщо сьогодні в середньому адвокати за нескладну цивільну справу беруть близько 10 тис. грн гонорару, то незабаром ціни можуть вирости ледь не вдвічі.

«Вже зараз можна сміливо стверждувати, що судова реформа поповнить список непродуманих і недоопрацьованих реформ, які активно проводяться нинішньою владою. Ускладнення судового законодавства та зростання вартості судочинства помітні вже навіть на цьому етапі впровадження закону», – прокоментував ситуацію з новим законом Олександр Соловйов, лідер політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

Обіцяли нам парламентарії «відкритість судового процесу». А на практиці ввели можливість для судді таємно зустрічатися з кожної зі сторін окремо, заборону фото- і відеозйомки засідання, обмеження доступу до зали за бажанням суду. І де ж обіцяна «відкритість»? Більше схоже на зростаючу закритість і законодавчу можливість для безлічі зловживань.

Не відповідає дійсності обіцянка розслідувати справи (особливо кримінальні) у встановлені терміни. Адже навіть гучні резонансні справи в Україні зараз можуть розслідуватися роками без помітних ефектів, не кажучи вже про звичайні розслідування. Яким чином влада збирається прискорити такі справи, і чому цього не можна було зробити раніше – питання відкрите.

Будь-які реформи повинні прагнути простоти й доступності результату для громадян. Якщо ж цього не відбувається, а навпаки, спостерігається ускладнення юридичних нюансів, а сама процедура стає більш закритою та коштовною, ніж була до цього, то це точно говорить про те, що реформа ні до чого доброго не приведе.

«Не підлягає сумніву, що закон, який запускає судову реформу, можна сміливо назвати антинародним, оскільки він здатний захищати чиїсь завгодно інтереси, але тільки не інтереси українських громадян, ведучи до беззаконня та безкарності в суспільстві», – впевнений Олександр Соловйов.


 

Залишити відповідь