П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Новини > «РОЗУМНА СИЛА» виступає за дотримання рекомендацій Венеціанської комісії щодо закону про освіту

«РОЗУМНА СИЛА» виступає за дотримання рекомендацій Венеціанської комісії щодо закону про освіту

8 грудня Венеціанська комісія при Раді Європи ухвалила експертне рішення щодо мовних положень українського закону про освіту.

Експерти комісії проаналізували 7 статтю про мови нацменшин і 3 статті параграфа 18 прикінцевих та перехідних положень закону про часові рамки реалізації положень закону.

У висновках ВК підкреслює, що «це законна й похвальна мета, що держава сприяє зміцненню державної мови» та здійснює кроки з метою вивчення державної мови всіма громадянами; це буде служити «засобом для усунення наявної нерівності та сприянню більш ефективної інтеграції осіб, що належать до національних меншин, в суспільство». Однак комісія рекомендує забезпечити достатній рівень викладання офіційними мовами Європейського Союзу для зацікавлених національних меншин.

Разом з тим у своїх висновках ВК рекомендує в рамках реалізації закону про освіту почати новий діалог з представниками національних меншин і всіма зацікавленими сторонами щодо мови в освіті.

У рішенні комісії зазначено, що Україна має переглянути заборону викладання на мовах національних меншин, зокрема – російською.

«Новий закон не надає жодних рішень для мов, які не є офіційними мовами ЄС, зокрема для російської – недержавної мови, яка використовується найбільше. Менш сприятливе ставлення до цих мов важко виправдати, і тому виникає питання про дискримінацію», – йдеться у висновку.

З повним текстом висновку можна ознайомитися тут.

Це рішення свідчить про те, що експерти Венеціанської комісії дійшли закономірного висновку: 7 стаття прийнятого Верховною Радою Закону «Про освіту» обмежує в правах мільйони громадян України, для яких українська мова не є рідною.

Українську владу, зокрема, закликали взяти до уваги зауваження Венеціанської комісії в імплементації цього закону, а також продумати «більш гнучку модель» двомовної освіти з урахуванням інтересів тих, хто належить до корінних народів і національних меншин.

Висновки ВК цілком закономірні та досить передбачувані, адже розробники українського освітнього закону навіть не спромоглися порадитися з представниками нацменшин. Їх не тільки не хочуть почути, а навіть чомусь бояться почути. І недавній зрив Форуму національних меншин України, що проходив 20 листопада в Києві, це наочно підтверджує.

Політична партія «РОЗУМНА СИЛА», виступаючи співорганізатором цього Форуму, запропонувала провести дискусії з проблемних питань, що хвилюють нацменшини.

Але Форуму не дали відбутися. Невідомі люди в камуфляжній формі увірвалися в зал відразу після відкриття заходу прямо під час дискусії і погрозами змусили припинити Форум. Їх не зупинила присутність в залі двох сотень людей: європейських та українських політиків, представників національних меншин України, міжнародних громадських організацій.

Зрив Форуму, на жаль, показав європейській спільноті неготовність України забезпечувати захист прав своїх громадян – представників національних меншин, які проживають в нашій країні.

Політична партія «РОЗУМНА СИЛА» повністю підтримує висновки Венеціанської комісії. Ми, як інституція громадянського суспільства, першочерговим своїм завданням бачимо захист прав українських громадян.

«РОЗУМНА СИЛА» виступає за дотримання прав національних меншин України і буде спостерігати за тим, як на практиці виконуватиметься рішення Венеціанської комісії. Ми закликаємо до цього громадські організації. Влада повинна прислухатися до народу, зобов’язана враховувати інтереси і потреби українських громадян!

 

Заява прес-служби

політичної партії “РОЗУМНА СИЛА”


 

Залишити відповідь