П’ятниця, Січень 19, 2018
Home > Новини > 2 правила партійної каси: з бюджету урвати, в декларації приховати

2 правила партійної каси: з бюджету урвати, в декларації приховати

Комітет виборців України оприлюднив досить цікаву статистику. Як виявилося, дві третини політичних партій примудрилися взагалі не витратитися в минулому кварталі.

Із 356 зареєстрованих в Україні партій звіти в НАЗК подали 272. При цьому 197 політсил показали порожні звіти, не вказавши жодних витрат за три місяці.

35 політичних сил задекларували символічні витрати за три місяці – від 150 гривень до 50 тисяч грн. Наприклад, партія «За життя» Вадима Рабиновича офіційно витратила за липень–вересень 2017 лише 8 тисяч гривень. Партія «УДАР» Віталія Кличка вклалася в 30 тисяч гривень. З них 15 тисяч були спрямовані на заробітну плату (в апараті партії працює дві особи) та 9 тисяч – на оренду.

22 партії витратили від 51 до 499 тисяч грн; 6 партій – від 500 до 999 тис. грн. Більше 1 млн гривень використали партії «Основа» – 3,7 млн, Аграрна партія України – 2,1 млн, «УКРОП» – 2 млн, «Відродження» – 1,7 млн, Українська Галицька партія – 1 млн.

А парламентські партії, що отримують фінансування з державного бюджету, явно не посоромилися у витратах. Приміром, «Блок Петра Порошенка» в третьому кварталі нинішнього року спрямував на свої потреби 28,2 млн грн! «Самопоміч» не дуже відстала, витративши 25,3 млн. «Народний фронт» витратив 21,6 млн, «Оппоблок» – 12,8, «Батьківщина» – 4,3.

«Спектр фінансування нинішніх партій більш ніж широкий. Від дивних нулів в порожніх деклараціях до божевільних витрат парламентських політсил, – прокоментував статистику Олександр  Соловйов, Голова політичної партії «РОЗУМНА СИЛА». – Порожні декларації красномовно говорять про «незрозуміле» фінансування та політичну корупцію. А багатомільйонні витрати на рекламу парламентських «мастодонтів» на тлі тотального зубожіння країни викликають огиду».

Незважаючи на море критики з боку громадськості та загальну абсурдність впровадження державного фінансування партій в нинішніх українських економічних реаліях, держава продовжує практику виділення коштів з держбюджету на їх діяльність.

У 2017 році виділено 398 млн гривень на фінансування статутної діяльності парламентських партій. Сума значно більше в порівнянні з 2016 роком через формальне підвищення мінімальної зарплати, оскільки фінансування всіх партій з держбюджету відбувається за формулою: 2% від розміру мінімальної зарплати, помножені на загальну кількість виборців, які взяли участь в голосуванні. Ось ще один «результат» різкого підвищення «мінімалки». Непогані додаткові фінанси.

«Незважаючи на те, що однією з цілей закону «Про протидію політичній корупції» є побудова цивілізованої системи фінансування партійної діяльності для запобігання корупційним і лобістським за своєю суттю впливів великого капіталу, нинішня ситуація викликає чимало запитань. І перш за все – у платників податків: на які цілі витрачаються сплачені податки і чому ми повинні фінансувати всі ці партії», – зазначив лідер «РОЗУМНОЇ СИЛИ».

Чому платники податків повинні аж до наступних парламентських виборів спонсорувати діяльність «Народного фронту», в результаті «реформаторської діяльності» якого довіра до нього «впала» до 1–2%? Разом з тим альтернативні політичні сили, які прагнуть представити своє бачення розвитку України, показати більш ефективну роботу, не мають можливості отримати доступ до такого щедрого держфінансування своєї діяльності. М’яко кажучи, несправедливо.

Виходить, платники податків знову спонсорують політичні проекти олігархів та їхніх команд. Для них ці гроші – крапля в морі, яка не вирішує абсолютно нічого. При цьому всім зрозуміло, що кошти з держбюджету можуть бути спрямовані на більш необхідні потреби – перш за все соціальні, що було б набагато доцільніше як з практичної, так і з моральної точки зору.

«Ми звикли до того, що всі політичні партії, в коаліції чи в опозиції, чи не щодня б’ють себе кулаком у груди, стверджуючи, що вони працюють виключно для свого народу і тільки в його інтересах. «РОЗУМНА СИЛА» вкотре закликає всі парламентські партії відмовитися від виділених з держбюджету коштів і спрямувати їх на потреби дітей-сиріт та інших соціально незахищених категорій населення. Це і буде дійсно цільове використання коштів», – стверджує Олександр Соловйов.


 

Залишити відповідь