Четвер, Травень 24, 2018
Home > Новини > Новий Трудовий кодекс: невизначеність та несправедливість

Новий Трудовий кодекс: невизначеність та несправедливість

Українцям готують новий Трудовий кодекс. Документ вже ухвалили в першому читанні та підготували до другого. Міністр соцполітики Павло Розенко зазначив, що його можуть прийняти вже восени. Серед добрих новин – довга відпустка (28 днів замість 24) та можливість коротких випробувальних термінів для окремих категорій. Однак є й численні неприємні моменти.

Діючий Кодекс законів про працю (КЗпП) ухвалили ще в 1971 році, але попри внесені до нього понад 600 поправок, він і досі залишається справжнім  «нормативним реліктом». Ухвалити нову трудову конституцію в Україні намагаються щонайменше протягом останніх 15 років. Цей процес супроводжується постійними дискусіями щодо її численних проектів, абсолютно кожен з яких розширював права роботодавця, а не працівника. Не став винятком і новий проект кодексу.

Він об’ємніший за попередній: в КЗпП – 18 глав і 265 статей, а в ТК – 9 книг і 398 статей. Викликає занепокоєння велика кількість підстав для звільнень, які прописані в проекті. Згідно з новим ТК, підставами для звільнення є:

  • Незадовільний стан здоров’я.
  • Незадовільна кваліфікація співробітника (доводиться атестацією або іншими методами).
  • Втрата працівником прав на керування транспортними засобами або інших дозволів, що необхідні для виконання обумовленої трудовим договором роботи.
  • Відмова працівника від щеплення або медичного огляду.
  • Втрата працездатності.
  • Скорочення штату.
  • Призов до армії.
  • Надання завідомо недостовірної інформації.

Така велика кількість підстав може призводити до численних маніпуляцій. Наприклад, поняття «незадовільний стан здоров’я» трактується в проекті досить широко. Тут і звільнення за контакт з «інфекційними хворими» (чи можна вважати за такий контакт, наприклад, особисту комунікацію працівника із членом своєї сім’ї, який хворий на банальне ОРВІ – не зрозуміло), і за відмову проходити медогляд і щеплення. Проте у проекті не визначено й те, хто має оплачувати медичні огляди, як часто вони мають проводитися  і чи буде захищена інформація про здоров’я пацієнта.

Згідно зі ст. 92 нового кодексу, можна звільнити працівника за розголошення конфіденційної інформації. Це може бути інформація й про внутрішній розпорядок компанії чи, наприклад, розмір зарплати працівників. Фактично підприємство може зробити будь-яку інформацію конфіденційною, але чи буде знати про це працівник – питання відкрите.

Роботодавець може відсторонити від роботи працівника, якщо той «порушує нормальну роботу юридичної особи», що є ну надто нечітким і суб’єктивним судженням.

Також із ухваленням цього кодексу працедавці зможуть цілком законно слідкувати за робочим процесом своїх підлеглих, використовуючи відеокамери, диктофони та інші технічні засоби, – щоправда, лише після попередження. Але є дуже сумнівним, що це якось суттєво вплине на ситуацію. Крім того, роботодавці зможуть відслідковувати, хто і за яким призначенням використовує офісні комп’ютери. Утім, новий проект кодексу передбачає такий контроль з боку керівництва тільки у випадках, зумовлених «особливостями виробництва». Проте є важливий нюанс: що ж таке «особливості виробництва», автори знову таки вирішили не зазначати.

Надає новий ТК роботодавцю ще й право затверджувати власні нормативні акти у сфері праці шляхом наказів і розпоряджень. Таким чином, кодекс дає роботодавцям можливість уникати колективних переговорів, наприклад, якщо всі співробітники виступають проти чогось.

«Після ознайомлення з цим проектом, відразу виникає питання: для кого він створений? Чиї права він відстоює? І відповідь на це питання стає зрозумілою, якщо навіть просто порівняти кількість обов’язків: у новому Трудовому кодексі відповідальності працівника присвячений цілий розділ, тоді як відповідальність роботодавця регламентують лише п’ять статей. Очевидно, що депутати вкотре проігнорували права пересічних українців, натомість максимально розширивши права роботодавців,  – зазначила Ганна Левчук, заступник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА». – Нечіткість великої кількості формулювань у Кодексі може стати підґрунтям для зловживань з їхнього боку. Те, що Україні потрібний новий Трудовий Кодекс – це факт, але він має бути соціально справедливим та мати статті з чіткими формулюваннями, які не можна трактувати так чи інакше залежно від ситуації. На жаль, це не про проект нового Кодексу».


 

Автор публікації

Офлайн 16 години

Розумна сила

Коментарі: 1Публікації: 138Реєстрація: 18-06-2017
скачать Sleeping Dogs торрент бесплатно

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю