Вівторок, Квітень 24, 2018
Home > Новини > Осіння депресія гривні: кому вигідно?

Осіння депресія гривні: кому вигідно?

Протягом усього літа гривня стабільно набирала вагу. Але ось «літні канікули» гривні закінчилися, прийшла осінь, а разом з нею – черговий зліт курсу. Національний банк послаблює офіційний курс національної валюти. Тепер він становить 26,3 гривні за один долар і, судячи з усього, тенденція зростання буде зберігатися. Разом з тим все частіше лунають голоси експертів, що таке подорожчання гривні – штучне, і не має реальних економічних підстав.

Нацбанк стверджує, що це сезонне явище, яке спостерігається щороку. Осінній економічний спад, разом із запланованим збільшенням пенсій, вчительських зарплат, наданням субсидій, тисне на курс.

Однак наявний курс не дуже в’яжеться з офіційним економічним прогнозом. Адже державну казну на цей рік розраховували за курсом 27,2, грн. Тому, щоб до кінця року гривень в ній було досить, долар має бути не менше цієї цифри. Тобто таке падіння гривні може бути прямим наслідком неефективного складання бюджету. І тепер реальна ситуація підганяється під прогнозовані цифри спеціально. Однак така політика явно не може бути ефективною для простого громадянина, адже зростання долара обов’язково спричинить зростання цін на товари та послуги.

Знецінення української національної валюти триватиме і в наступному році. Принаймні сьогодні Міністерство фінансів України формує державний бюджет на 2018 рік, виходячи з курсу 29,3 гривні за долар. І мабуть, уряд серйозно налаштований досягти цієї цифри. Так, минулого тижня міністр фінансів Олександр Данилюк заявив, що українцям потрібно готуватися купувати долар по 29 грн. Слова чиновника такого рівня не можуть не насторожувати.

Багато економістів зараз говорять про те, що нинішня девальвація – штучна. А курс долара, що закладений в проект державного бюджету на 2018 рік, практично нічим не підкріплений.

«На сьогоднішній день ми бачимо, що влада проводить штучну політику щодо знецінення гривні. Зараз в Україні хоч і невеликий, але стабільний економічний ріст. При цьому долар за останній час без жодних видимих ​​причин подорожчав з 24 до 26 гривень, і його зростання, по всій видимості, не планує зупинятися. Ми робимо висновок, що все це є цілеспрямованою валютною політикою уряду і Нацбанку», – коментує Олександр Савченко, заступник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

Він нагадує, що раніше, коли зберігалася тенденція падіння економічного зростання, Мінфіном і Нацбанком була вибудувана відповідна крива, яка передбачала рік від року методичне подорожчання долара. Тепер же економічна ситуація змінилася, а от прогнози – чомусь ні, хоча для такої кривої немає зараз жодних об’єктивних причин. У той же час у нас навіть немає інфляційного таргетування, тобто наш Нацбанк не відповідальний за дотримання офіційно оголошеного показника інфляції протягом певного періоду часу. Однак він дуже хоче цим займатися (що виглядає дуже дивно, адже ефективність такої політики, з огляду на загальносвітовий досвід, викликає великі сумніви). Цікаво, чому ж вони тоді не зупиняють зростання тарифів та інших цін на енергетичні та інші послуги, якщо вони все ж вирішили займатися таргетуванням інфляції, яка явно виходить за встановлені рамки?

«Постає питання: кому вигідне падіння гривні? А таке падіння може бути вигідно тільки уряду, у якого не сходяться цифри неправильних розрахунків, і великим експортерам. У нас вони представлені великими агрохолдингами та промисловими олігархами. Адже для них різниця в курсі між доларом і гривнею є прибутком. До того ж саме крупні експортери у нас отримують назад ПДВ, дрібному та середньому бізнесу така розкіш практично недоступна. Тобто від нинішньої економічної ситуації знову виграють тільки олігархи. Економічні інтереси простого народу вкотре принесено в жертву «великим гаманцям», – резюмував Олександр Савченко.


 

Автор публікації

Офлайн 31 хв.

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 505Реєстрація: 13-07-2017

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю