Вівторок, Квітень 24, 2018
Home > Новини > Навіщо влада вирішила зобов’язати громадян сортувати сміття

Навіщо влада вирішила зобов’язати громадян сортувати сміття

З 1 січня 2018 року українці будуть зобов’язані сортувати все сміття за видами відходів. Будемо також розділяти сміття на придатне для переробки та повторного використання, а окремо складати – для утилізації. На перший погляд – вкрай потрібна норма закону, однак вона розбивається об один простий факт: в Україні практично відсутні промислові потужності з утилізації та переробки відходів, а значить виконання цієї норми фактично не матиме ніякого сенсу.

Положення про сортування сміття прописано в статті 32 Закону України «Про відходи», в яку цей пункт був доданий ще в 2012 році. Йдеться про відповідність наших внутрішніх нормативів директивам ЄС –  №1999/31/EC і №2008/98/EC, що регулюють поводження з сміттям в країнах Європи. Ці директиви визначають чітку послідовність дій, які необхідно проводити з відходами, класифікують сміття, ставлять стратегічну мету скоротити кількість відходів, що вивозяться на полігони.

Утилізація та переробка відходів зараз для України є нагальною та найгострішою проблемою. Сьогодні в країні тільки офіційні сміттєзвалища займають загальну площу в 43 тисячі квадратних кілометрів! За масштабами це можна порівняти з територією Данії. І кожен українець щодня додає, як мінімум, 1 кілограм сміття в цей загальний смітник. Маючи чи не найбільш родючу землю в Європі, наша країна відправляє на звалища 95% своїх твердих відходів, а в суміжних країнах Європейського Союзу (за даними Євростату) ця цифра становить 45%. Лише 4% нашого сміття відправляється на подальшу переробку. Для країн Європи відповідна середня цифра дорівнює 39%. При цьому близько 40% сміття – це корисні та цінні вторинні ресурси: папір, скло та полімери, які з вигодою для економіки та екології можна використовувати повторно.

Однак колосальні масштаби проблеми не спонукали українську владу за всі роки незалежності, навіть незважаючи на численні надзвичайні події в цій сфері, виробити комплексне розуміння того, як навести в ній порядок. Адже первинне сортування сміття – це лише вершина айсберга. Набагато важливіше питання –що потім з цими відходами робити. А відповіді на нього немає, адже підприємства з переробки сміття в Україні фактично відсутні та не планують з’являтися найближчим часом. У звіті Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства «Стан сфери поводження з побутовими відходами в Україні за 2016 рік» зазначено, що в минулому році лише 5,8% усього сміття в нашій країні було утилізовано: 2,71% – спалили, а 3,09% – відправили на переробку. Також відомство повідомляє, що в минулому році лише в 575 населених пунктах з майже 30 тисяч впроваджували роздільний збір сміття. На всю Україну працює один сміттєспалювальний завод і три сміттєспалювальні установки, що є катастрофічно малою кількістю для потреб галузі.

Крім того, сьогодні лише 78% населення України охоплено централізованим вивезенням побутових відходів. І це призводить до того, що тільки за офіційними даними в Україні щорічно виникає 30 тисяч несанкціонованих звалищ сміття.

«Ми спостерігаємо парадоксальну ситуацію: незважаючи на відсутність потужностей для утилізації, влада все одно хоче зобов’язати людей займатися по суті марною на сьогодні роботою із сортування сміття. Який сенс сортувати відходи, якщо немає реальної можливості переробити хоча б якусь їхню частина?» – коментує рішення влади щодо сортування відходів Перший заступник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА» Сергій Панадій.

«З погляду законодавчої бази: в Раді за останні чотири роки зареєстровано близько двох десятків профільних законів, які прийнято не було. Тобто немає навіть плану утилізації відходів в масштабах країни, проте вже є дивні нормативні акти для населення. Ми бачимо, що проблема явно вирішується не з того боку, і це абсолютно несистемний підхід. Спочатку потрібно зосередити увагу на побудові спеціальної переробної промисловості, пошуку інвесторів, які будуть готові вкладати кошти в її створення, потрібно боротися з тіньовим бізнесом у цій сфері. І тільки потім, коли буде створено відповідний матеріальний фундамент, слід впроваджувати нові норми, які регламентуватимуть переробку сміття для громадян», – стверджує Сергій Панадій.


 

Автор публікації

Офлайн 21 хв.

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 505Реєстрація: 13-07-2017

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю