Четвер, Травень 24, 2018
Home > Новини > Як в Україні зміниться виборче законодавство

Як в Україні зміниться виборче законодавство

Верховна Рада підтримала в першому читанні проект Виборчого кодексу. Проект об’єднує 5 законів і передбачає регіональні відкриті списки та 4-відсотковий прохідний бар’єр до парламенту.

Тепер залишилося проголосувати Виборчий кодекс у другому читанні. Це може статися вже через два тижні.

Документ набрав мінімум необхідних голосів – 226. І вже це ставить під сумнів вірогідність прийняття цього документа в цілому.

Проект Виборчого кодексу об’єднує 5 законів: про вибори народних депутатів, про вибори президента, про місцеві вибори, про Центральну виборчу комісію та закон про єдиний державний реєстр виборців.

Документ передбачає впровадження обіцяної усіма партіями на дострокових парламентських виборах у 2014 році пропорційної виборчої системи з відкритими списками та знижує прохідний бар’єр з 5% до 4%.

Щоб отримати депутатський мандат, кандидату тепер недостатньо перемогти в своєму регіональному окрузі: необхідно, щоб за його партію по всій Україні проголосувало не менше 4% виборців.

Проект Виборчого кодексу встановлює залежність кандидата в депутати від політичної партії – тільки партії мають право висувати кандидатів.

Відповідно до нового проекту та виборчої системи політичні партії формують два списки кандидатів в народні депутати. Перший – звичний всім загальнонаціональний, а другий – регіональний, він ділиться на 27 списків. Вся країна таким чином ділиться на 27 виборчих регіонів. З деякими винятками кожна область стає окремим виборчим регіоном. Київ, наприклад, ділиться на два регіони – Правобережний та Лівобережний, а Херсонська область об’єднується в один регіон із Кримом і Севастополем, але в цілому зберігається принцип: одна область – один виборчий регіон.

У кожному з цих регіонів партії висувають свої списки. Виборець обов’язково голосує за партію та, за бажанням, – за когось з кандидатів, яких партія висунула в цьому регіональному списку, таким чином, рейтингуючи цих кандидатів. Автори проекту кажуть, що в такій системі лідер партії не зможе впливати на місця кандидатів у списку.

«Позитивними нововведеннями проекту є зниження прохідного бар’єру з 5% до 4%, а також рейтингування кандидатів у регіональних партійних списках, оскільки це дає шанс увійти в парламент молодим партіям, – коментує виборчі нововведення лідер «РОЗУМНОЇ СИЛИ» Олександр Соловйов. – Однак на сьогодні з упевненістю можна констатувати, що в нинішній редакції у проекту мало шансів стати законом: у прийнятому в першому читанні документі вистачає проблем, головна з яких – надто складна система розподілу мандатів. Те, що вона буде незрозуміла переважній більшості виборців, більш ніж очевидно».

Крім того, підрахунок голосів буде максимально затягнутий у часі, адже визначити ключову цифру для розрахунків буде можливо тільки після повного підрахунку всіх, хто проголосував на кожній виборчій дільниці. Отже, будь-яка судова тяжба навколо підрахунку голосів на одній ділянці (а таке в українській виборчій практиці трапляється регулярно) здатна намертво загальмувати весь виборчий процес. Чим складніше методика підрахунку голосів, тим більше можливостей для спекуляцій та маніпуляцій відкривається перед учасниками виборчих перегонів», – підкреслює Олександр Соловйов.


 

Автор публікації

Офлайн 9 години

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 615Реєстрація: 13-07-2017

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю