Вівторок, Квітень 24, 2018
Home > Новини > Українська наука: вимре чи емігрує?

Українська наука: вимре чи емігрує?

Україна знову опустилася в топ-50 найбільш інноваційних економік світу.

Згідно з нещодавно оприлюдненими даними щорічного Innovation Index від Bloomberg, Україна зайняла 46 місце в рейтингу країн з найбільш інноваційною економікою, втративши чотири позиції в порівнянні з торішнім рейтингом.

Індекси інновацій від Bloomberg враховують такі критерії як інтенсивність досліджень і розробок, додана вартість продукції, що випускається, продуктивність економіки.

Цього року лідером рейтингу стала Південна Корея (очолює список 5 років поспіль). Друге і третє місце зайняли Швеція і Сінгапур відповідно. Примітно, що вперше за шість років США не увійшла в першу десятку списку, посівши 11 місце.

Протягом останніх трьох років Україна стабільно і досить стрімко втрачає позиції в цьому рейтингу. Зайнявши в 2015 році 33 сходинку, в 2016 році Україна опустилася на 41 місце, а роком пізніше – на 42 місце. Зараз у списку Україна випереджає лише Кіпр, Південну Африку, Іран і Марокко.

Існує загальне правило, що рівень фінансування наукових досліджень і розробок (R&D) на рівні менше 0,9% від ВВП країни не дозволяє науковій сфері реалізувати в державі свої основні функції: пізнавальну, економічну, соціальну і, при необхідності, оборонну. Для прикладу, значення цього показника в ЄС і Китаї 2%, США – 2,75%, Південній Кореї – 4,3%. В Україні в 2016 поставлений 20-річний антирекорд у фінансуванні науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт – 0,48% ВВП.

 «Вітчизняна наука, маючи серйозні проблеми неефективного менеджменту, перебуває в стані постійного катастрофічного недофінансування. Достатньо порівняти витрати на наукові дослідження розвинених країнах. Так, Ізраїль і Південна Корея витрачають на свою науку більше 4% від ВВП, Японія, Німеччина і США – близько 3%. Українська влада чомусь вирішила, що нашій науці досить 0,3%. Це абсурд, адже ми розуміємо, що наука багато в чому визначає обличчя країни», – зазначив Олександр Соловйов, Голова політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

За даними Держстату, за три останні роки:

  • питома вага реалізованої інноваційної продукції в загальному обсязі промислової скоротилася з 3,3 до 1,4 %;
  • на 30 % скоротилося число працівників наукових організацій;
  • на 48 % знизилося число дослідників у них;
  • до 0,39 % знизилася частка дослідників наукових організацій в загальній кількості зайнятого населення;
  • лише 0,16 % ВВП виділені в 2016 році з бюджету на проведення науково-дослідницької роботи.

Проблему серйозно погіршує відтік з країни наукового потенціалу. Науковці та вчені виїжджають з України створювати щось в інших країнах, де їх цінують і надають можливості як для реалізації, так і для гідного життя. Доля української талановитої молоді фактично вирішена: здібних студентів рекрутингові агентства «відловлюють» ще на перших курсах для виконання замовлень західних компаній, в подальшому їх чекає робота за кордоном, де вони радісно погоджуються працювати на набагато менш вигідних умовах, ніж, нехай і менш здібні, місцеві громадяни.

Байдужість держави до долі власної науки викликає шок. В Україні так і не змогли створити жодного реально працюючого технопарку або наукового кластера. У влади немає грошей на науку, як і на освіту та охорону здоров’я, проте щороку зростають витрати на держапарат і оборону.

Політична партія «РОЗУМНА СИЛА» наполягає на зміні акцентів у фінансуванні освіти і науки в Україні. Майбутнє – за інноваційними розробками й технологічними проривами. У своїй програмі партія «РОЗУМНА СИЛА» пропонує цілий комплекс кроків для відновлення інноваційного потенціалу України. Серед них – розробка комплексу інструментів державної підтримки інноваційної діяльності підприємств, розширення власних науково-технологічних і дослідно-експериментальних баз і впровадження сучасних ефективних технологій, введення податкових пільг для інноваційних підприємств і т. д. Ми переконані, що при розумному підході до використання вітчизняного наукового потенціалу, українська наука здатна зайняти провідні позиції.


 

Автор публікації

Офлайн 29 хв.

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 505Реєстрація: 13-07-2017

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю