Вівторок, Квітень 24, 2018
Home > Новини > Європа змусила Україну згадати про мовну справедливість

Європа змусила Україну згадати про мовну справедливість

Скандальну мовну статтю українського Закону «Про освіту» відкладено до 2023 року.

Міністр освіти і науки Лілія Гриневич на зустрічі з послом Румунії Крістіаном-Леономом Цуркану заявила: «Україна готова продовжити перехідний період в імплементації мовних норм закону про освіту до 2023 року».

Нагадаємо, резонансний закон був прийнятий Верховною Радою 5 вересня 2017 року, викликавши обурення як в українській, так і в міжнародній спільноті: 7-ма стаття цього закону позбавила нацменшини права здобувати освіту рідною мовою.

Парламентська асамблея Ради Європи 12 жовтня  прийняла резолюцію щодо вказаного закону, зазначивши, що держава повинна вживати заходів для захисту мов національних меншин, щоб уникнути дискримінації. Делегати ПАРЄ звинуватили Україну в недотриманні мовних прав нацменшин. Крім цього, в ПАРЄ закликали українську владу прислухатися до правок Венеціанської комісії.

7 грудня 2017 року Венеціанська комісія прийняла експертне рішення щодо мовних положень українського закону про освіту, рекомендувавши почати новий діалог з представниками національних меншин і всіма зацікавленими сторонами щодо мови в освіті. У рішенні комісії зазначено, що Україна має переглянути заборону викладання на мовах національних меншин, зокрема – російською.

Експерти Венеціанської комісії дійшли висновку: 7-ма стаття Закону «Про освіту» обмежує в правах мільйони громадян України, для яких українська мова не є рідною.

Український уряд, нарешті, відреагував на заяви європейських партнерів, повідомивши вчора, 1 лютого, про подовження перехідного періоду для імплементації статті до 2023 року.

«До яких тільки хитрощів, провокацій і навіть брехні не вдавалася українська влада, намагаючись не допустити перегляду цієї принизливої ​​мовної статті. Принизливої ​​насамперед для нашої держави, яка продемонструвала всьому світові свою нездатність досягти консенсусу всередині країни без зовнішнього втручання. Нічого, крім ганьби, прийнятий закон про освіту України не приніс: після його прийняття ми посварилися абсолютно з усіма сусідами, довели ситуацію до кризи, а в підсумку – все одно змушені були піти назад», – заявив Олександр Савченко, заступник Голови політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».

Із самого початку було абсолютно очевидно: закон про освіту порушує права нацменшин нашої країни, і необхідно було ще до прийняття цього закону зустрітися з представниками національних меншин та чесно обговорити з ними мовні питання. А цього зроблено не було.

Таку дискусію ще в листопаді 2017 року запропонувала провести партія «РОЗУМНА СИЛА», організувавши проведення Форуму національних меншин України, де було заплановано спілкування представників європейських країн, національних меншин нашої країни і української громадськості з приводу дотримання прав  нацменшин, їхньої інтеграції в українське суспільство .

Однак прямо під час проведення Форум був зірваний радикально налаштованими молодиками в камуфляжі. Дискусії не дали відбутися, думка представників нацменшин нікого не цікавила.

Прислухатися до їхньої думки українську владу змогли змусити тільки наполегливі рекомендації європейських партнерів.

Олександр Савченко зазначив, що на сьогодні рішення відкласти прийняття мовної статті до 2023 року є правильним, оскільки українське суспільство не готове до такого закону: він тільки підсилює спірні мовні питання, породжуючи напруженість і конфлікти в нашому суспільстві. Протягом багатьох років спекуляції на тему мовної політики держави використовувалися для поділу українського суспільства на Західну і Східну Україну. Не слід забувати, що саме мовне питання піднімалося для розпалювання конфлікту на Донбасі та в Криму. Проте уряд продовжує розколювати суспільство для того, щоб заховати свою некомпетентність, нерозуміння і небажання розуміти реальні проблеми українців.

Політична партія «РОЗУМНА СИЛА» виступає за дотримання прав національних меншин України і спостерігатиме за тим, як на практиці буде реалізовуватися висновок Венеціанської комісії. Ми закликаємо до цього громадські організації. Влада змушена рахуватися з волею народу, зобов’язана враховувати інтереси і потреби всіх українських громадян!

Автор публікації

Офлайн 29 хв.

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 505Реєстрація: 13-07-2017

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю