П’ятниця, Жовтень 19, 2018
Home > Новини > Будемо готувати лікарів для ЄС? Чим загрожує нова стратегія розвитку медосвіти в Україні

Будемо готувати лікарів для ЄС? Чим загрожує нова стратегія розвитку медосвіти в Україні

Міністерство охорони здоров’я України презентувало нову стратегію розвитку медичної освіти в Україні та опублікувало її на своєму офіційному сайті для широкого обговорення.

В аналітичній записці до стратегії міністерство в цілому вірно вказує на деякі з проблем сучасної системи медичної освіти. На жаль, маючи сильну медичну школу з такими фахівцями, як М.М. Амосов, О.О. Шалімов, Г.В. Дзяк, Л.В. Новицька-Усенко, І.Й. Влох, міністерство замість розвитку ідей вітчизняних вчених і впровадження їхнього колосального педагогічного досвіду, пропонує кальку західної моделі навчання лікаря.

На цей час через недостатнє фінансування медичних вузів, упор в підготовці робиться на студентів контрактної форми навчання, особливо іноземних. До недавнього часу в багатьох вузах не було навіть оцінки рівня базових знань іноземних студентів! У стратегії слід переглянути підхід до фінансування вузів, а для цього треба знати, з одного боку, реальну вартість навчання студента, а з іншого – реальну потребу вузу. При цьому фінансування не повинно залежати так сильно від кількості студентів, особливо іноземних. Медичним вузам не слід нарощувати кількість іноземних студентів і заради цього примусово відправляти викладачів для вивчення іноземних мов. Основна увага повинна бути звернена на якість підготовки, на випуск кваліфікованого самостійного фахівця. А зараз, судячи з результатів КРОК-2 і за кількістю відрахованих з останнього курсу, медичні вузи «дотягують» студента до випускного курсу заради фінансування. Десять відрахованих студентів – це фактично мінус три ставки викладачів для вузу.

В аналітичній записці до стратегії стверджується, що вступ і навчання в медичних вузах мають бути складними та важкими, вибрати треба найбільш мотивованих і сильних абітурієнтів. Однак стратегія не вказує, як же утримати випускників в Україні. Чи не вийде так, що, уніфікуючи підготовку студентів-медиків з країнами Європи, ми будемо за власні гроші готувати лікарів для ЄС? З такою проблемою деякий час назад вже зіткнулися Чехія і Польща, куди тепер і їдуть наші лікарі.

У стратегії задекларовані хороші ідеї, але все ж багато які з них описані на рівні «розширити і поглибити», при цьому, на відміну від девізів тридцятирічної давності, «за участі іноземних експертів». Українська система медичної освіти, перш за все, має працювати в інтересах усіх громадян, взявши краще від усіх систем, при цьому залишаючись національною.

Ірина Спіріна, доктор медичних наук, професор, Заслужений лікар України, голова Дніпропетровської обласної організації політичної партії «РОЗУМНА СИЛА».


Автор публікації

Офлайн 16 години

Розумна сила

Коментарі: 0Публікації: 1027Реєстрація: 13-07-2017

One thought on “Будемо готувати лікарів для ЄС? Чим загрожує нова стратегія розвитку медосвіти в Україні

  1. Согласен с выводами автора статьи. Считаю, что в государстве в целом отсутствует внятная политика в сфере сохранения и развития здравоохранения, что в конечном итоге ведет к низкому качеству выпускаемых вузами специалистов, утечки их в страны с более высоким уровнем финансового обеспечения. Все это в полной мере несет в себе угрозу национальной безопасности государства и требует пересмотра основополагающих принципов развития медицинской отрасли. В целом это можно выразить таким тезисом: “Здоровое общество – успешное государство!”.

Залишити відповідь

Авторизація
*
*
Реєстрація
*
*
*
Пароль не введено
*

Генерація паролю